W sytuacji narastającej częstości chorób alergicznych i zaburzeń metabolizmu, które sprzyjają zapadaniu na przewlekłe zespoły chorób towarzyszących, od lat prowadzone są wielokierunkowe, zaawansowane badania nad opracowaniem nowych, coraz lepszych metod, umożliwiających jak najwcześniejsze trafne rozpoznanie i skuteczne ich leczenie.
Obserwowany w ostatnich kilkudziesięciu latach ogromny wzrost chorób o podłożu alergicznym i pseudoalergicznym w znacznym stopniu dotyczy schorzeń, u podstaw których leży nadwrażliwość alergiczna i niealergiczna na pokarmy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Cechą charakterystyczną alergenów pokarmowych jest ich zdolność do wyzwalania ostrych, względnie przewlekłych zaburzeń chorobowych w licznych narządach i tkankach.
Od tego, jak wcześnie lekarz może postawić prawidłowe rozpoznanie i wdrożyć właściwe leczenie (np. dietę eliminującą alergeny, szkodliwe czynniki), zależy opanowanie choroby i niedopuszczenie do rozwoju destrukcyjnych zmian narządowych.
Obiektywne ustalenie właściwego rozpoznania bywa niekiedy trudne i często bywa możliwe tylko dzięki wnikliwej i krytycznej łącznej analizie danych, uzyskanych zwykle na podstawie: wywiadów, testów skórnych i innych, badań immunologicznych, diet eliminacyjnych i prób prowokacji.
Brak właściwego rozpoznania jest przyczyną nieodpowiedniego, objawowego leczenia, które nie usuwa często przyczyny choroby, a wręcz ją pogłębia.
Oznaczenie zakresu i stopnia indywidualnej odpowiedzi immunologicznej organizmu każdego z nas na kontakt z powszechnie spożywanymi produktami spożywczymi, pozwala na stworzenie swoistego kodu metabolicznego. Jest to zbiór informacji określających które produkty wpływają destrukcyjnie na układ odpornościowy. Ten zbiór nazywamy Indywidualnym Pokarmowym Profilem Immunologicznym.
Niepożądane reakcje na pokarm i alergia pokarmowa
Terminy takie, jak wrażliwość pokarmowa, nietolerancja pokarmowa, reakcja pokarmowa, opóźniona nadwrażliwość i opóźniona alergia pokarmowa są używane w odniesieniu do niekorzystnych reakcji na pokarmy.
Test opóźnionej alergii pokarmowej stosowany przez nasz Ośrodek jest nowoczesną metodą diagnostyki niektórych niepożądanych reakcji na pokarm.
Dieta fenotypowa, czyli dieta eliminacyjno-rotacyjna oparta o Indywidualny Pokarmowy Profil Immunologiczny, służy z powodzeniem eliminacji skutków wielu niepokojących objawów.
Szacuje się, że liczba osób, które przejawiają symptomy alergii natychmiastowej IgE-zależnej to 10%, a alergii opóźnionej IgE niezależnej i nietolerancji pokarmowej to 70% populacji przejawiającej niepożądane reakcje na pokarm.
Refundacji w Polsce podlegają jedynie stosowane powszechnie testy alergiczne (tzw. testy skórne – prix lub kontaktowe), które wykrywają wyłącznie mechanizm alergii natychmiastowej IgE zależnej. A więc na skuteczną pomoc publicznych placówek służby zdrowia może liczyć zaledwie 10% populacji chorych wykazujących niepożądaną reakcję na pokarm.
Test Opóźnionej alergii pokarmowej wypełnia tą lukę i może pomóc w pozostałych 90% przypadków.
Jak to się zaczęło?
Już wcześniej naukowo potwierdzono, że nasz system immunologiczny reaguje silniej na niektóre alergeny, czynniki znajdujące się w naszym otoczeniu. W wyniku wieloletnich badań naukowcy doszli do wniosku, że zdrowe dla danego człowieka pożywienie, oznacza pożywienie współgrające z jego systemem immunologicznym. Zaobserwowano wyraźne, niekorzystne zmiany w białych komórkach krwi – leukocytach, w reakcji na szkodliwe dla danej osoby produkty, co wskazywało w konsekwencji na opóźnioną alergię lub nietolerancję pokarmową.
Tą zależność wykorzystuje test, który polega na ocenie reakcji krwi pacjenta na dany składnik pokarmu, czy substancji chemicznej. Badanie rozpoczyna standardowe pobranie krwi. Próbki krwi są następnie wkraplane do małych zagłębień z danym alergenem umieszczonych w specjalnym pojemniku. Po ściśle określonym czasie sprawdza się reakcję białych krwinek pod mikroskopem dla poszczególnych produktów. Jeśli krwinki białe wyglądają zdrowo, oznacza to że pacjent nie wykazuje opóźnionej alergii pokarmowej czy nietolerancji pokarmowej na dany składnik pożywienia. Jeśli jednak białe ciałka krwi są zniekształcone lub zniszczone to oznacza nadwrażliwość na dany pokarm. Cały proces wymaga warunków laboratoryjnych. Test, którym się posługujemy posiada możliwość oznaczenia stopnia tolerancji dla 201 składników pożywienia i substancji chemicznych.
Obecnie test służy zdrowiu człowieka w wielu krajach świata. Przydatność metody wykrywania opóźnionej alergii i nietolerancji na pokarmy badaniem in vitro z zastosowaniem diety eliminacyjnej – rotacyjnej, została potwierdzona w centrach medycznych w Stanach Zjednoczonych, w Europie i Azji.