Rzeczywiście, ten pogląd powtarzany jest wielokrotnie przez przeciwników hydrokolonoterapii. Opierają oni swoją opinię głównie na badaniach z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Niestety, okazało się, że przeprowadzone wówczas doświadczenia zawierały pewne błędy metodologiczne.
Dzisiaj, kiedy żyjemy w środowisku znacznie bardziej skażonym cywilizacją, organizm człowieka nie radzi sobie już tak sprawnie z ewakuacją toksyn z organizmu.
Gdyby było inaczej leki przeczyszczające nie byłyby jednymi z najlepiej sprzedających się w aptekach. Nie notowano by coraz większej ilości nowotworów jelita i wielu innych chorób przewodu pokarmowego. Nie byłoby potrzeby przeprowadzania tek wielu operacji usuwania wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego. Nie notowano by także wzrostu występowania chorób skóry, chorób z autoagresji i innych chorób cywilizacyjnych.
Hydrokolonoterapia jest zabiegiem wysoce skutecznym. Pozwala usunąć nagromadzone w jelicie grzyby, pasożyty, złogi czy kamienie kałowe. Sprzyja regeneracji błony śluzowej jelita, obniża ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej oraz stwarza najlepsze warunki do odbudowy prawidłowej mikroflory jelitowej. Co więcej zabieg ten stosowany jest coraz powszechniej w ramach przygotowania pacjentów do kolonoskopii.
Coraz liczniejsze badania dowodzą także, że wdrożenie hydrokolonoterapii w leczeniu nietolerancji pokarmowych daje znacznie lepsze rezultaty, niż sama tylko dieta eliminacyjna:
„Rola hydrokolonoterapii w połączeniu z probiotykami w terapeutycznym podejściu do nietolerancji pokarmowych” Mgr S. Pedull, Specjalista Chirurgii Ogólnej; Mgr R. Strazzanti, Departament Patologii Klinicznej; Mgr G. Sanfilippo, Departament Chirurgii; Katedra Chirurgii Endoskopijnej Uniwersytetu w Katanii