Pojawiają się od czasu do czasu opinie, o ryzyku związanym z tym zabiegiem. Są one o tyle uzasadnione, o ile jest on wykonywany przez niewykwalifikowany personel, bez zachowania właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny, w placówkach nieprzystosowanych do świadczenia usług medycznych, a tak się niestety bardzo często zdarza, W końcówce lat 90 tych pojawiło się kilka doniesień o poważnych powikłaniach a nawet zgonach pacjentów, jednak miało to miejsce w takich właśnie placówkach bez nadzoru wykształconego personelu medycznego.
Z tego powodu wielu lekarzy wypowiadających się na ten temat tworzy sytuację, którą można porównać do wylewania dziecka z kąpielą. We wszystkich tych opisanych przypadkach, jak wykazało postępowanie przed sądem, zaniedbano podstawowe zasady postępowania i dlatego doszło do tak dramatycznych konsekwencji. Nie wolno zapominać, że element ryzyka związany jest z każdą procedurą medyczną. Nawet powszechnie stosowane leki np. przeciwbólowe czy przeciwzapalne, użyte w nadmiarze mogą wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne. Dotyczy to jednak wszystkich procedur medycznych. Wszędzie tam, gdzie pracują ludzie może dojść do błędów, czy wręcz karygodnych zaniedbań.
Dlatego rzeczywiście należy piętnować wszystkie przypadki gdzie zabiegi są wykonywane w placówkach, które nie mają statusu zakładów opieki medycznej i nie są poddane reżimowi sanitarnemu właściwemu dla tego typu placówek. Niedopuszczalne jest również, żeby zabiegi te były wykonywane przez personel nieposiadający odpowiedniego przygotowania medycznego i bez nadzoru lekarza.
Na stronie internetowej hydrokolonoterapia.org.pl omówione są wszystkie mity oraz fałszywe przekonania dotyczące zabiegów hydrokolonoapii. Wszyscy znani nam lekarze, którzy mieli podobne poglądy jak pani profesor, po lekturze tych materiałów, zmienili zdanie. Wielu z nich skorzystało z serii zabiegów i wracają od czasu do czasu by powtórzyć procedurę oczyszczania wątroby.
Jeżeli pani profesor wypowiada się negatywnie na temat hydrokolonoterapii, to powinna wyjaśnić pacjentowi na czym opiera swoją opinię – być może występują u niego osobnicze przeciwwskazania do zabiegu?
W CM VIMED przed każdą serią zabiegów lekarz dokonuje kwalifikacji do zabiegów, poprzedzonej najczęściej badaniem USG jamy brzusznej i nigdy nie skieruje na taki zabieg pacjenta, u którego występują przeciwwskazania.
Jeżeli pacjent ma wątpliwości w tej sprawie, sam musi podjąć decyzję, czy korzystać z tej terapii, czy też nie. Jesteśmy niewątpliwie innowacyjną placówką na rynku usług medycznych i zapewne minie trochę czasu, zanim większość lekarzy zapozna się i zaakceptuje nasze metody.
Najlepiej, żeby pacjent sam spróbował przekonać panią profesor do zapoznania się z najnowszymi informacjami o hydrokolonoterapii na cytowanej wyżej stronie.