Termografia kontaktowa. Która bada stan skóry i tkanki podskórnej stanowi przełomowe badanie w diagnostyce cellulitu. Jest nieinwazyjną metodą, będącą w stanie rozpoznać początkowe oznaki schorzenia (m.in. minimalne zaburzenia mikro-cyrkulacji, nie dostrzegalne w żaden inny sposób). Pozwala wykryć i ocenić stan tkanki podskórnej w każdym stadium, a także zlokalizować miejsca, które wymagają szczególnej uwagi. Obraz termograficzny pozwala ocenić stan krążenia w tkance podskórnej, co pozwala na dobór właściwej metody leczenia. Stan tkanki podskórnej zostaje zobrazowany za pomocą specjalnych klisz termograficznych, które przyłożone do powierzchni skóry przedstawiają jej mapę termograficzna.
Termografia kontaktowa to niezwykle szybka i sprawdzona metoda rozpoznawania kondycji tkanki. Pozwala zdiagnozować jej prawidłowy stan oraz wyraźnie określić każdy z 4 stopni niepożądanych zmian (patologicznych). Ma to ogromne znaczenie z tego powodu, że cellulit można skutecznie zwalczać tylko wtedy, kiedy zmiany nie osiągną stadium 3 i 4. Jeżeli nie zdążymy zareagować odpowiednio wcześnie, to i tak nie należy cellulitu zostawiać samemu sobie. Możemy powstrzymywać lub opóźniać dalsze postępowanie tych zmian, które mają znaczenie nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne.
Dzięki termografii terapia likwidacji cellulitu staje się wyjątkowo precyzyjna. Badanie stopnia zaawansowania cellulitu pozwala zajrzeć „w głąb” ciała i pomaga dobrać optymalne parametry planowanych zabiegów. Dzięki temu możemy dokładnie zaplanować metody i przebieg zabiegów, a także monitorować postępy terapii.