Przerost drożdżaków Candida w jelicie grubym może indukować zmiany w układzie nerwowym, objawiające się m.in. silnym łaknieniem na słodycze. Jednakże nie jest to jedyna możliwa przyczyna powyższego symptomu. Apetyt na pokarmy zawierające węglowodany proste może być wzmożony także np. w związku ze zmianami hormonalnymi. Zastosowanie odpowiedniej diety jest najprostszą i najskuteczniejszą profilaktyką przeciwgrzybiczną. Poza dietą w leczeniu kandydozy niezbędna jest również regeneracja flory bakteryjnej jelit. Skuteczną w tym celu terapią jest płukanie jelit. Hydrokolonoterapia oczyszcza jelito grube i sprzyja usunięciu drożdżaków. Po zabiegu, aby pobudzić odbudowę prawidłowej mikroflory, przyjmuje się probiotyk (bakterie kwasu mlekowego).
W walce z kandydozą warto pomyśleć też o tlenoterapii. Polega ona na wdychaniu przez określony czas zjonizowanego tlenu (ujemnie lub dodatnio) lub czystego tlenu przy podwyższonym ciśnieniu tzw. hiperbaria tlenowa. Terapia hiperbaryczna działa grzybobójczo, hamując rozrost Candidy.
Wiadomo także, że w kandydozie zaostrzają się istniejące alergie. Przebieg leczenia alergii ulega naturalnej poprawie w trakcie leczenia drożdżycy. Stąd też dla osób alergicznych zaleca się wykonanie badań pod kątem obecności grzybów Candida.