Kolejny mit dotyczący odchudzającego działania hydrokolonoterapii polega na przekonaniu, że po jednym lub kilku zabiegach możemy odzyskać zgrabną sylwetkę w wyniku trwałego usunięcia mas kałowych zalegających w okrężnicy.
Fakty są takie, że często po zabiegu ważymy tyle samo co przed, ponieważ w jelicie pozostaje część wody, nie usuniętej w trakcie zabiegu. Ponadto, jeżeli nie podejmiemy innych działań, w ciągu kilku tygodni po zabiegu okrężnica znowu się zapełni.
Hydrokolonoterapia jako taka nie może być traktowana jako zabieg odchudzający, a jedynie jako zabieg wspomagający w leczeniu obejmującym inne procedury.
Efekt odchudzający uzyskuje się jedynie wówczas, kiedy jednocześnie wdroży się procedury wspomagające oczyszczanie wątroby, zabiegi wspomagające układ krwionośny i limfatyczny oraz odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce. Efekt odchudzający, uzyskiwany w niektórych ośrodkach stosujących hydrokolonoterapię, polega na uszczelnieniu i regeneracji błon śluzowych przewodu pokarmowego, usprawnieniu funkcji wątroby i trzustki oraz układu odpornościowego i układu nerwowego.
W rezultacie następuje wyrównanie funkcji układu wydzielania wewnętrznego (endokrynnego) i w konsekwencji poprawa metabolizmu, lepsze odżywienie na poziomie komórkowym, zmniejszenie łaknienia i wzmożona lipoliza.